Tule tekemään Merimeloja-lehteä - uusi taittaja haussa

11.9.2023

Seuramme jäsenlehti Merimeloja etsii uutta taittajaa. Olen toiminut lehden taittajana useamman vuoden, mutta aion luopua tehtävästä vuodenvaihteessa.

 

Lehti ilmestyy neljä kertaa vuodessa. Taittajan tehtävänä on tuottaa päätoimittajan kokoamasta juttu- ja kuva-aineistosta painovalmis materiaali painotalolle toimitettavaksi. Lehteä on taitettu Adobe InDesignilla ja minulta saa aiempien lehtien taittopohjat "perintönä", joten tyhjästä ei tarvitse aloittaa. Taittajalla on kuitenkin ollut varsin vapaat kädet toimia eli myös uudistuksille on tilaa.

 

Taittaja on seuran vapaaehtoinen toimihenkilö, jonka jäsenmaksu on 50 euroa vuodessa, ja samalla tehtävä kuittaa jäsenen vuotuisen talkoopanoksen hoidetuksi.

 

Lisätietoja tehtävän sisällöstä voi kysellä minulta <taitto@merimelojat.fi>. Jos olet halukas ryhtymään taittajaksi, ota yhteyttä päätoimittaja Tuija Tarula-Ahoon <lehti@merimelojat.fi> ja/tai puheenjohtaja Päivi Kuusimäkeen <pj@merimelojat.fi>

 

Syysterveisin,

Miikka Koskinen